
Пастка щастя.
Що таке щастя
Щастя – це мегатренд сучасного маркетингу. Глянцеві журнали, редаговані фото соцмереж створюють відчуття, що відчуття щастя – це постійна і природна сторона життя оточуючих, але у вас… такого немає.
Насправді, щастя – це відчуття, над яким можна працювати. І реальність в тому, що кожна з 5 осіб страждає на депресію в якийсь момент свого життя.
А щастя ми сприймаємо в двох аспектах, кожен з яких є ілюзорним:
- Щастя як приємне відчуття, тут пастка в тому, що намагаємось його спіймати і утримати.
Але щоденний настрій – це фон, якого не можна уникнути і який природно змінюється протягом дня. Іншими словами, МИ НЕ МОЖЕМО бути задоволеними весь час. Чим більш наполегливо ми намагаємось переживати ЛИШЕ приємні відчуття, тим вищою стає тривожність або пригніченість, коли не можемо їх утримати.
- Щастя як переконання, коли ми намагаємось наповнити життя важливими вчинками та цілями, кроками назустріч меті, АЛЕ повнота життя передбачає повний спектр переживань. Відчайдушні спроби уникнути неприємних почуттів на своєму шляху призведуть до того, що можна відмовитись від нього. Адже повнота життя включає в себе біль, розлучення, відчуження та одинокість, хвороби і безсилля.
Справлятися з неприємними невідворотними почуттями можна, даючи їм можливість відбутися, але створивши для них окреме місце в своєму сприйнятті.
Міфи про відчуття щастя
Існують 4 міфи про відчуття щастя:
Міф 1: “Всі щасливі, окрім мене!”
Існує переконання, що щастя – це природній стан. Насправді, відчуття повного щастя і задоволення ми досягаємо доволі зрідка, АЛЕ думка про те, що оточуючі володіють щастям більше за мене породжує ще більший відчай.
Міф 2: “Якщо я нещасливий, значить зі мною щось не так…”
Стикаючись з болісними відчуттями, спогадами або думками, ми караємо себе за це: “тобі не слід так думати”, “чого ти переймаєшся”, “ти просто слабак”, “сильні люди вище за це” тощо. Насправді, наш розум концентрується на “поганому” тому, що одна з його провідних функцій – забезпечити виживання. Все значуще в житті приносить з собою і біль, і задоволення. Це нормально.
Міф 3. “Позбався від негативних почуттів і життя стане кращим”
Популярна психологія радить позбутись неприємних почуттів та посилювати в собі приємні переживання. Насправді, емоційні злети і падіння – це частина наповненого життя. Дискомфортних відчуттів не можливо уникнути, але можна навчитись з ними справитись.
Міф 4. “Не думай про погане – і будеш щасливим”
Багато порад щодо самодопомоги радять: уявляти себе щасливим, переконувати себе в цьому. Насправді, в стані стресу мозок природно думає про небезпеку, так склалося тисячоліттями виживання людства. Постійна боротьба з почуттями, які ми не можемо не переживати, сама по собі викликає стрес. Це так, начебто хтось погрожував би нам зброєю, вимагаючи при цьому нічого не відчувати. Чи це можливо?
Така боротьба з самим собою, помножена на соціальні очікування – стримуйся, не будь плаксою, розслабся, не бійся тощо – призводять не до того, що ми навчаємось управляти собою, а до ілюзії пристосування і контролю над власним розумом. Що з цим робити?
Припиніть боротьбу
Боротьба з власними “негативними” почуттями та думками може приймати різні форми, від активної протидії до уникнення:
- Втеча, намагання уникнути неприємних ситуацій, що також обмежує повноту життя водночас.
- Суперечки з самим собою, “я нещасливий – що це я кажу, я ж просто обманюю себе…”.
- Відволікання на будь-що, пусті розмови, проживання часу тощо
- Залежності, медикаменти, виснажуючі стосунки тощо.
- Пригнічення, як-от “я забороняю собі думати про це”, яке призводить не до зникнення неприємних переживань, а до їх накопичення часто із подальшим вибухом.
- Вдавання вигляду “зі мною все ок, зберися!”
- Самоприниження: “ти гірший за всіх, слабак, якщо думаєш про це”.
- Відключення від неприємних почуттів: “Я вже давно нічого не відчуваю”, – говорять клієнти.
Критерії щодо того, чи здорові ці підходи, дуже прості. Подумайте, чи ці стратегії обмежені, чи заполонили все ваше життя. Вони дійсно допомагають чи навпаки, відключають вас від життя. Чи допомагають, чи заважають вам займатись тим, що ви дійсно цінуєте в житті?
Чим більш активно ви намагаєтесь уникнути болю і переживань, змушуючи себе бути щасливими, тим гірше можете почати почуватися. Це і є пастка удаваного щастя.
На противагу цьому, коли ми приймаємо і проживаємо негативний досвід, не дозволяючи водночас йому охопити всю нашу свідомість, коли ми відводимо певне місце в нашій увазі для нього, не ігноруючи і не змушуючи себе бути не тим, ким ми є насправді, це допомагає прийняти неприємні події як частину життя, але не дозволити їм зруйнувати нас вщент.
Міркуючи про міфи, в які ви вірите, подумайте:
- Які ідеї про почуття вам навіювали з дитинства?
- Які емоції вважались у вашій родини хорошими (бажаними, нормальними), а які – поганими (небажаними, неадекватними)? Емоції це лише переживання, які генерує наш мозок, і ми не можемо уникнути їх появи, тому розділяти їх на бажані і небажані немає сенсу, більш того, це призводить до ізоляції тих, хто почувається “неправильно”.
- Що вам казали щодо способу дати раду почуттям? Як дорослі у Вашій родині справлялись із власними емоціями?
- Які емоції можна було виражати у вашій батьківській сім’ї, які заборонено, які засуджувались?
- Як дорослі реагували на ваші переживання?
- Чому ви навчились протягом дитинства в управлінні емоціями? Які установки цього програмування збереглися дотепер?
- Чи вони є корисними для вас? Як би ви хотіли думати і вчиняти відносно власних емоцій?
У наступних статтях чекайте на матеріал
- про візуалізації в подоланні стресу,
- майндфулнес як спосіб свідомої самодопомоги збалансувати власний душевний стан,
про способи управляти власними думками та почуттями.
Ця стаття спирається на терапевтичний підхід прийняття та послідовності (АСТ).
Почитати більше: Расс Хэррис “Ловушка Счастья” та “Перестань переживать – начни жить”.
(с) Ганна Усатенко, психолог, керівник соціального підприємства “ДивоГра”
Консультації психолога онлайн www.psycheya.info
Література для розвитку мовлення www.dyvogra.com
Запис на консультацію за тел +38 067 721 3971, info@psycheya.info

Тревожный ребенок
Вам також може сподобатись

Курс “Щасливе батьківство” в тайм-кафе ““БеседниZzа», Київ
8 Березень, 2017
Stress management in everyday life
8 Січень, 2021